This weekends Gaelic Football and Hurling fixtures

Last updated on Wednesday, August 12th, 2020 at 9:57

Here is the list of Gaelic Football and hurling fixtures that are taking place this weekend all around Ireland.

GAA fixtures

Friday 7th August

Clare Club Hurling
Inagh Kilnamona v Newmarket , 18:45

Galway Club Hurling
St. Thomas v Sarsfields. 19:00

Cork Club Hurling
Fr O Neills v Bride Rovers, 19:30
Midleton v Ballyhea, 19:30

Kerry Club Football
Kenmare Shamrocks v Dr Crokes, 19:00

Offaly Club Football
Edenderry v Shamrocks, 20:00

Wexford Club Hurlin, 19:15pmg
St Martins v Glynn Barntown, 19:00

Meath Club Hurling
Kiltale v Kildalkey, 19:15

Laois Club Football
Graiguecullen v Arles Killeen, 19:15

Longford Club Football
Killoe v Clonguish, 20:00

Westmeath Club Football
Coralstown-Kinnegad v Killucan, 19:30

Cavan Club Football
Kingscourt v Killygarry, 20:15

Kilkenny Club Hurling
Ballyhale Shamrocks v O Loughlin Gaels, 19:15
Dicksboro  v Graigue Ballycallan, 19:15
James Stephens v Tullaroan, 19:15
Mullinavat v Rower Inistoge, 19:15

Armagh Club Football
Granemore v Clann Eireann, 19:00
Mullaghbawn v Annaghmore, 19:00

Donegal Club Football
St Eunans v Kilcar, 19:30

Saturday 9th August GAA fixtures

Clare Club Hurling
Kilmaley v Wolfe Tones, 13:00
Feakle v Clarecastle, 15:45
Sixmilebridge v Whitegate, 18:45

Galway Club Hurling
Athenry v Ardrahan, 14:00
Castlegar v Portumna, 14:00
Turloughmore v Oranmore-Maree, 14:00
Killimordaly v Beagh, 18:00
Liam Mellows v Clarinbridge, 18:00
Mullagh v Padraig Pearses, 18:00

Cork Club Hurling
Erins Own v Bishopstown, 14:00
Glen Rovers v Carrigtwohill, 14:00
Ballinhassig v Watergrasshill, 16:00
Ballymartle v Kilworth, 16:00
Kanturk v Newcestown, 16:00
Carrigaline v Aghada, 17:00
Charleville v Mallow, 17:00
Valley Rovers v Ballincollig, 17:00
Bandon v Fermoy, 17:30
Blarney v Castlelyons, 18:00
Courcey Rovers v Youghal, 18:30
Douglas v Sarsfields, 19:45

Dublin Club Hurling
St Vincents v Lucan Sarsfields, 14:45
Cuala v Na Fianna, 16:45
Ballyboden St Endas v Craobh Chiarain, 18:30

Kerry Club Football
Kilcummin v Dingle, 17:00
Legion v Austin Stacks, 17:00
Ardfert v Rathmore, 19:00
Kerins O’Rahillys v Templenoe 19:00
Spa v Na Gaeil, 19:00

Limerick Club Hurling
Kilmallock v Ahane, 17:00
Ballybrown v Garryspillane, 19:00
Monaleen v Murroe Boher, 19:00
Patrickswell v Doon, 19:00

Offaly Club Football
Clara v Cappincur, 18:30

Tipperary Club Hurling
Kilruane v Moycarkey, 15:00
Templederry v Ballina, 15:00
Ballingarry v Cashel, 19:00
Borris-Ileigh v Burgess, 19:00
Mullinahone v Newport, 19:00
Toomevara v Upperchurch, 19:00

Wexford Club Hurling
Taghmon-Camross v St James, 14:30
Naomh Eanna v Ferns St Aidans, 18:30
Oylegate/Glenbrien v Crossabeg-Ballymurn, 18:30

Meath Club Hurling
Na Fianna v Navan O’Mahonys, 17:15
Kilmessan v Clann Na Gael, 18:30
Trim v Killyon, 18:30

Waterford Club Hurling
Ballygunner v Passage, 14:30
De La Salle v Abbeyside, 18:30

Laois Club Football
Portlaoise v Ballylinan, 16:30
O’Dempseys v Courtwood, 19:00

Leitrim Club Football
St Marys v Ballinamore, 17:00
Fenagh v Aughawillan, 19:00
Leitrim Gaels v Drumreilly, 19:00
Melvin Gaels v Glencar-Manorhamilton, 19:00

Longford Club Football
Dromard v Granard, 19:00
Longford Slashers v Fr Manning Gaels, 19:00

Westmeath Club Football
Garrycastle v Caulry, 19:30
St Lomans v Shandonagh, 19:30

Wicklow Club Football
Rathnew v Blessington, 15:30
Kiltegan v Eire Og, 18:30

Sligo Club Football
Coolera-Strandhill v Coolaney/Mullinabreena, 19:00
St Marys v Drumcliffe/Rosses Point, 19:00

Cavan Club Football
Gowna v Lavey, 17:00
Cavan Gaels v Mullahoran, 19:30

Kilkenny Club Hurling
Bennettsbridge v Danesfort, 12:00

Armagh Club Football
Killeavy v Grange, 15:30
Maghery v Dromintee, 15:30
Ballymacnab v Madden, 19:00

Derry Club Football
Slaughtneil v Coleraine, 14:00
Swatragh v Claudy, 16:00
Glen v Magherafelt, 18:30

Donegal Club Football
Gaoth Dobhair v Killybegs, 14:00
Termon v Bundoran, 16:00
Glenfin v Naomh Naille, 18:00
Milford v St Michaels, 19:30

Mayo Club Football
Aghamore v Davitts, 17:00
Westport v Charlestown, 17:00
Garrymore v Ballaghadreen, 19:00
Moy Davitts v Ballintubber, 19:00

Monaghan Club Football
Truagh v Latton,16:00
Scotstown v Carrickmacross, 19:00

Sunday 9th August
Clare Club Hurling
Clonlara v Broadford, 12:00
Cratloe v Eire Og, 12:00
Crusheen v O Callaghan Mills, 15:00
Ballyea v Clooney Quin, 17:00

Galway Club Hurling
Cappataggle v Loughrea, 13:00
Gort v Kinvara, 13:00
Ahascragh/Fohenagh v Kilnadeema/Leitrim, 17:00
Craughwell v Ballinderreen, 17:00
Tommy Larkins v Tynagh Abbey, 17:00

Cork Club Hurling
Blackrock v Newtownshandrum, 14:00
Killeagh v Cloyne, 14:00
St Finbarrs v Na Piarsaigh, 14:00
Inniscarra v Blackrock Int, 19:00

Dublin Club Hurling
St Brigids v Faughs, 15:00
St Judes v Whitehall Colmcille, 15:00

Kerry Club Football
Currow v Glenflesk, 14:30
John Mitchells v An Ghaeltacht, 14:30
Milltown Castlemaine v Glenbeigh/Glencar, 14:30
St Marys v Beaufort, 14:30
Waterville v Dromid Pearses, 14:30

Offaly Club Football
Ferbane v Bracknagh, 13:30
Tullamore v Rhode, 17:00#

Tipperary Club Hurling
Eire Og Anacarty v Holycross, 14:00
Kiladangan v Roscrea, 14:00
Portroe v Thurles Sarsfields B, 14:00
Drom & Inch v JK Brackens, 15:00
Killenaule v Carrick Swan, 15:00
Silvermines v St Marys, 18:30
Nenagh Eire Og v Clonoulty, 19:00
Sean Treacys v Clonakenny, 19:00

Wexford Club Hurling
Buffers Alley v Askamore-Kilrush, 14:30
Shelmaliers v Faythe Harriers, 14:30
HWH Bunclody v Monageer Boolavogue, 18:30
St Annes v Oulart the Ballagh, 18:30

Waterford Club Hurling
Mount Sion v Roanmore, 14:00
Lismore v Dungarvan, 18:00

Carlow Club Hurling
Mount Leinster Rangers v Bagenalstown Gaels, 13:30
Ballinkillen v Naomh Eoin, 18:00

Laois Club Football
Killeshin v Emo, 11:30
Portarlington v Stradbally, 14:00
Ballyfin v Rosenallis, 16:30
The Heath v Arles Kilcruise, 19:00

Longford Club Football
St Columbas v Colmcille, 18:30

Westmeath Club Football
The Downs v Rosemount, 19:00

Wicklow Club Football
Newtown v Dunlavin,14:00
Bray Emmets v Tinahely, 17:00

Sligo Club Football
Tubbercurry v Shamrock Gaels, 14:00
Tourlestrane v Calry St Josephs, 16:00

Antrim Club Hurling
Dunloy v Ballycastle, 14:00
Loughgiel Shamrocks v Cushendall, 14:00
Naomh Eanna v St Galls, 14:00
O’Donovan Rossa v St Johns, 14:00

Cavan Club Football
Crosserlough v Laragh, 14:00
Ramor United v Shercock, 17:00
Castlerahan v Lacken, 19:30

Armagh Club Football
Armagh Harps v St Peters, 13:30
Crossmaglen v Silverbridge, 13:30
St Patricks v Pearse Og, 18:00

Derry Club Football
Lavey v Kilrea, 14:00
Ballinascreen v Dungiven, 16:00
Bellaghy v Foreglen, 16:00
Loup v Newbridge, 16:00
Ballinderry v Banagher, 18:30

Donegal Club Football
Ardara v Naomh Conaill, 14:30
Dungloe v Sean MacCumhaills, 16:30
Glenswilly v Four Masters, 18:00

Mayo Club Football
Belmullet v The Neale, 14:00
Castlebar v Breaffy, 14:30
Claremorris v Ballina, 15:00
Kiltane v Knockmore, 16:00

Monaghan Club Football
Clontibret v Magheracloone, 14:00
Ballybay v Donaghmoyne, 17:00

Warning – All fixtures per county website, please go to the county website as changes of time and venues can happen up to throw in.can happen up to throw in.

Start a Conversation

Your email address will not be published. Required fields are marked *